Trys taisyklės renkantis ratų grandines
2019 m. rugpjūčio 12 d.
Žiemos sezonas artėja nenumaldomu greičiau, ir nespėsime pamatyti, kaip nuo savo transporto priemonių vėl gremšime prišalusį sniegą. Taip, žiema - tai laikas, kuomet reikia imtis papildomų atsargumo priemonių, ypatingai sunkvežimiams, kurie keliauja į Skandinaviją ir kitas šalis su nuostabiais vaizdais, bet, deja, pavojingais keliais. Kad nekiltų sunkumų kelionėse su apledėjusiais keliukais, apipustytais kalnais ir kitomis žiemos išdaigomis, viena būtiniausių priemonių, kurią turėtų turėti kiekvienas sunkvežimistas – tai grandinės ratams.
Daugelis skaitydamas šį straipsnį gali pagalvoti „Turiu grandines, ir niekada jų nepanaudojau“, galbūt praeitą sezoną jų ir neprireikė, bet mes niekada negalime žinoti, koks bus ateinantis sezonas ir kokių jis pažers netikėtumų. Taigi, tokiu atveju, geriau būti pasiruošus viskam.
Kaip išsirinkti tinkamas grandines? Atrodo, kad grandinės yra grandinės, ko daugiau iš jų norėti? Tačiau ratų grandinės gali net labai skirtis.
-
Segmentinės;
-
Dvigubiems ratams;
-
Su mažais dygliais;
-
Su dideliais dygliais;
-
Dvigubai tankesnės;
-
Sukryžiuotos;
-
Sertifikuotos ir nesertifikuotos;
-
...
Kaip išsirinkti ratų grandines
Komplektuojant grandines visų pirma reikia žinoti ant kokių ratų jos bus dedamos, nes, deja, bet universalių, tinkančių visiems nėra. Pasižiūrėkite savo padangų išmatavimus. Populiariausios padangos sunkvežimiams yra 315/70 R22,5 bei 385/65 R22,5.
Žinant padangų išmatavimus, visada svarbu paminėti, į kokius kraštus ruošiatės važiuoti. Tai yra labai svarbu, kadangi važiuojant pvz. į Austriją, grandinės turi turėti sertifikatą. Sertifikuotos grandinės, tai tokios grandinės, kurios turi pastovų sąlyti su žeme (dažniausiai tai sukryžiuotos grandinės, kurio forma, uždėjus ant rato primena X formą). Važiuojant į Norvegiją rekomenduojama rinktis dvigubai tankesnes arba grandines su dygliai, ar net su dideliais dygliais, nes Skandinavijoje keliai būna ypatingai sudėtingi.
Trečias dalykas, į ką taip pat reikėtų atkreipti dėmesį – tai grandinių storis ir svoris. Kokybiškos grandinės turi būti ne plonesnės nei 6mm storio, o paėmus į rankas, jos turėtų būti ganėtinai sunkios. Šie faktoriai svarbūs, kadangi uždėjus nekokybiškas grandines ir praėjus važiuoti, jos gali trūkti ir netgi sugadinti padangą. Beje, dažnu atveju grandinės trūksta, net ne dėl to, kad jos yra nekokybiškos, o dėl to, kad jos buvo blogai uždėtos. Netgi aukščiausios kokybės grandinės gali sutrūkti, jeigu jos dedamos netinkamai.
Vairuotojai daro labai didelę ir pagrindinę klaidą dedant grandines ant ratų. Dauguma naudoja tokią techniką, kai grandines ištiesia ant žemės ir užvažiuoja ant grandinės. Toks metodas yra vengtinas, kadangi grandinė ant rato turi būti uždėta labai lygiai, o ant jos užvažiuojant, grandinė gali pasislinkti ar net susisukti. Grandinė tinkamai uždėta gali būti tik pradedant ją dėti ant rato viršaus. Išlyginti, kad ji eitų tiesiai, o tuomet pavažiuoti į priekį ir ją užsegti.
Važiuokime saugiai, ir pasiruoškime visoms, net ir netikėčiausioms situacijoms!